آب و هوا ایتالیا

>> آب و هوا ایتالیا :

کشور ایتالیا در واقع در جنوب اروپا، از خاک مبان رشته کوه های آلپ و شبه جزیره ایتالیا، شبه جزیره صندل شکل ایتالیا، و چندین جزیره شامل سیسیلی و ساردنی تشکیل شده است. جزیره کورس اغلب به اشتباه جزیره ای ایتالیایی در نظر گرفته می شود ولی از سال 1769 این جزیره قسمتی از خاک فرانسه است. ایتالیا دارای مساحت 301230 کیلومتر مربع و با کشور های سوئیس، فرانسه، اتریش و اسلوونی هم مرز است، کشور های کوچک و مستقل واتیکان و سان مارینو در خاک ایتالیا قرار دارند. ایتالیا با در نظر گرفتن جزایرش، دارای خط ساحلی (7600 کیلومتر) در میان آبهای آدریاتیک، ایونی، تایرنین و دریای لیگوریان است. ایتالیا کشوری کوهستانی است. رشته کوه های آلپ به عنوان مرز شمالی کشور و کوه های Apennie در داخل شبه جزیره ایتالیا قرار دارند. بلندترین قله ی آن بلان با 4810 متر ارتقاع است.

کشورایتالیا که شکل ظاهری آن در نقش مانند یک چکمه است، در شرق اروپا  قرار دارد. همینطور جزیره های سیسیلی و ساردینیا نیز جزو این کشور به حساب می آیند. کشور ایتالیا دارای سواحل دریای ادریاتیک و تیرنی است که هر دوی این جزایر جزو دریای مدیترانه هستند. همسایگان ایتالیا از شمال کشور فرانسه، سوئد، اتریش و اسلونی می باشد. قسمت شمالی ایتالیا رشته کوه های مملو از برف وجود دارد ولی قسمت جنوبی آن دارای آب و هوای گرم تری است. در واقع آب و هوای ایتالیا متنوع می باشد. به طوری که درجه حرارت هوا در زمستان از شمال کشور در رشته کوهای آلپ تا جنوب آن در سواحل مدینترانه بسیار متفاوت است. به طور مثال هنگامی که در میلان درجه حرارت زیر صفر است، درجه هوای ۲۰ درجه سانتی گراد را در پالرمو و سیسیلی خواهید داشت. این تفاوت دما در تابستان کمتر حس می شود. تفاوت بسیار زیاد آب و هوایی بین مناطق ساحلی و مرکز کشور ایتالیا وجود دارد، که این اختلاف هنگام ارتفاع از سطح دریا محسوس تر می شود.

هرچند تفاوت های کمی از نظر آب و هوایی بین مناطق مختلف ایتالیا وجود دارد، آب و هوا در شهر رم و بخصوص در فلورانس و منطقه توسکانی معتدل است. در تابستان ها مناطق ساحلی و دره ها از مناطق مرتفع گرم تر هستند. در مناطق مرتفع در این فصل، آب و هوا قاره ایست. معمولا تابستانهای توسکانی، بخصوص در دره ها، بدون باران و بسیار گرم هستند. این مناطق ممکن است در فصل های بهار و پاییز کمی بارانی باشند ولی آب و هوای آن هنوز خشک و آفتابی است. در زمستان، روزها معتدل و آفتابی است اما در شب ها هوا بسیار سرد می شود. ماه جولای گرم ترین ماه سال است و در آن درجه حرارت به حدود 73 تا 86 درجه میرسد. ژانویه سرد ترین ماه سال است و درجه حرارت در مناطق ساحلی در حدود 38 تا 42 درجه است، البته در مناطق کوهستانی و مرتفع درجه حرارت کمتر خواهد بود. رشته کوه های شمالی ایتالیا، همواره کوهنوردان بسیاری را به سمت خود جذب کرده و فروش تور ایتالیا را افزایش داده . کمترین دمای ثبت شده در پایه کوهها -۲۹ درجه سانتیگراد و در ارتفاعات کوهای آلپ تا -۴۵ دارای سانتیگراد نیز می باشد. از طرفی دیگر، بیشترین دمای ثبت شده در قسمت جنوبی کشورایتالیا معادل ۴۶ درجه سانتی گراد است.
ایتالیا دارای رشته کوهای زیادی از جمله کوه ههای آلپ و اپننین می باشد. در بعضی مناطق این پستی و بلندی ها به ۲۰۰۰ متر نیز میرسد. جزیره های سیسیلی و ساردینیا نیز دارای قسمت کوهستانی با ارتفاع ۳۳۲۳ متر از سطح دریا هستند. دشت جنوبی کوه های آلپ، تنها قسمت هموار ایتالیا به حساب می آیند.

 

تور اروپا|کشور ایتالیا| آب و هوای ایتالیا| ویزا شینگن|

 

>> امیدواریم از این مطلب لذت برده باشید.

در صورت نیاز به هر گونه راهنمایی در خصوص سفر به کشور ایتالیا، و تور ایتالیا با ما تماس بگیرید.

نظرات